VTS-aktuellt juni-juli 2014

Trädgårdsvänner!

Vädermässigt blev maj månad minst sagt ombytlig!
Först en uppstannande vår, sedan en sommarexplosion och så en sval avslutning. För några dagar sedan konstaterade jag att skomakar’n fick ovanligt kort semester i år! Det var inte många dagar mellan hägg och syren, men om inte värmen kommer tillbaka så står i alla fall syrenblommen sig ytterligare en tid. Jag uppskattar om det inte går alltför fort med växtligheten även om det är bra skönt med sommarvärmen också!
/Ulla

Kommande programaktiviteter
Eftersom trädgårdsbesök verkar vara den mest uppskattade aktiviteten bland våra medlemmar så har vi satsat på dessa under sommaren. Här följer ett utdrag ur programmet:

Tisdag 10 juni kl 18.00, samling kl 17.15
Plats: Österbyvägen 2, Kungsör
Samling för samåkning vid IKEAs parkering Erikslund, sydvästra hörnet mot E18
Vi besöker Gert och Elisabeth Larssons vackra, mångfasetterade trädgård med många olika rum.

Tisdag 24 juni kl 18.00, samling kl 17.15
Plats: Persgården, Gussjö, Salbohed
Samling för samåkning vid Rocklunda, Swedbank Park.
Monika Yngvesson guidar oss i sin spännande trädgård med mängder av perenner, marktäckare, klematis och buskar. Hon har nyligen anlagt en damm.

Söndag 29 juni kl 10 – 17 
Platser: Meddelas på vår hemsida i mitten av juni.
För tredje året arrangeras det rikstäckande trädgårdsevenemanget Tusen Trädgårdar. Man kan göra en sökning på Trädgårdsriket för att se alla öppna trädgårdar i hela landet. På vår hemsida lägger vi ut de som ligger i Västerås med omnejd.

Onsdag 2 juli kl 18.00
Plats: Fastberga gård, Skerike
Vägbeskrivning: Åk Skerikevägen, förbi Skerike kyrka, efter 3 km ligger Fastberga gård på höger sida.
Vi besöker åter Anita Bengtssons/Maria Schartaus trädgård. Anita har visning i rosentäppan med 150 olika rosor, och ger råd och tips om odling och skötsel. Hon berättar om POM-projektet, som hittills samlat över 1200 av vårt lands oidentifierade rosor.

Torsdag 31 juli kl 18.00
Plats: Biskopsängen, Klubbhuset
Vi besöker Västerås äldsta koloniträdgårdar, som skapar en oas mitt i stan. Vi träffas i klubbhuset där vi får en presentation för att därefter guidas bland de
idylliska trädgårdarna.

Vi hoppas fortfarande på att fler medlemmar vill registrera sin trädgård till Tusen trädgårdar! I dagsläget vet vi inte hur många det blir eftersom tiden för att registrera sin trädgård inte har gått ut, så du har fortfarande chansen! Vi hoppas fortfarande på att fler medlemmar vill registrera sin trädgård till Tusen trädgårdar!  I dagsläget vet vi inte hur många det blir eftersom tiden för att registrera sin trädgård inte har gått ut, så
du har fortfarande chansen!

TUSEN TRÄDGÅRDAR SÖNDAG 29 JUNI
Nu är det dags att äntligen våga visa din trädgård! Den kommer aldrig att bli färdig, och det är väl heller inte målet? 29 juni öppnar (minst) 1000 trädgårdar i hela landet sina grindar för besökare. Då vi är ca 450 medlemmar i vår förening borde vi kunna få ihop en ansenlig mängd öppna trädgårdar här i Västerås. 2012 visade sex medlemmar sina trädgårdar. Nu hoppas vi på ännu fler. Det är inte bara trevligt att titta på trädgårdar, det är väldigt roligt att få besök också! Att få visa älsklingsväxterna, och den där
pergolan som blev så bra, och… prata trädgård en hel dag!  Du har ända till 6 juni på dig att registrera din trädgård på Trädgårdsrikets hemsida: www.tradgardsriket.se . Hemsidan är omgjord och registreringen är nu väldigt enkel. Var du med 2012 finns din registrering kvar men du behöver sätta ett ”kryss” för att du vill delta även i år. Vill du ha hjälp, eller har frågor kontakta Ann-Christine Svensson,
mobil 070-746 88 86 eller e-post: ann-christine.vasteras@telia.com

VTS-aktuellt tar nu sommarledigt men återkommer i augusti. Fram till dess önskar vi

En riktigt härlig sommar!
Ulla Jerregård och Stefan Boegård

 

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *